Sudan’da paramiliter güçlerin lideri çatışmaların ardından ilk kez görüntülendi

Sudan’da Süratli Dayanak Güçleri’nin ‘Hımidti’ lakabıyla bilinen lideri Muhammed Hamdan Dagalu’nun, çatışmaların patlak vermesinin akabinde birinci sefer görüntülendiği sav edildi. Kelam konusu imajlar, toplumsal medyada paylaşıldı.

Görüntülerin, Hartum’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda çekildiği belirtildi.

MISIRLI ELÇİLİK ÇALIŞANI ÖLDÜ

Öte yandan Mısır, Sudan’daki çatışmalarda Hartum Büyükelçiliği’nde misyonlu bir kişinin yaralandığını duyurdu. Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Sudan’da ordu ile paramiliter Süratli Dayanak Güçleri (HDG) ortasında 15 Nisan’da başlayan çatışmaların, elçilik çalışanları ve Mısır vatandaşlarına tesiri hakkında bilgi verildi.

AA’nın aktardığına nazaran, Sudan’daki çatışmalarda Mısır’ın Hartum Büyükelçiliği’ne mensup bir kişinin ateşli silahla yaralandığı belirtilen açıklamada, yaralının kimliği yahut kimler tarafından vurulduğuna dair ise bilgi verilmedi. Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd de yaptığı açıklamada, “Mısır üzere (Sudan’da) on binden fazla vatandaşı olan ülkeler, tehlikenin artması sonrasında sivillerin inançlı bir formda tahliye edilmesine muhtaçlık duyuyor” sözlerini kullandı.

İNGİLTERE DE DİPLOMATLARINI TAHLİYE ETTİ

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Sudan’da İngiliz diplomatlar ve ailelerinin başşehir Hartum’dan tahliye edildiğini açıkladı. Sunak, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, İngiliz silahlı kuvvetlerinin, şiddet olaylarının ve elçilik işçisine yönelik tehditlerin değerli ölçüde arttığı bir periyotta Sudan’daki İngiliz diplomatlar ve ailelerinin süratli halde tahliyesini tamamladığını bildirdi.

Sunak, “Tarafları silahlarını bırakmaya ve sivillerin çatışma bölgelerini terk edebilmelerini sağlamak üzere derhal insani ateşkes uygulamaya çağırıyorum” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı James Cleverly de Twitter’dan yaptığı paylaşımda, yabancı diplomatlara yönelik artan tehditler nedeniyle İngiltere’nin büyükelçilik çalışanını Sudan’dan tahliye ettiğini belirtti. Savunma Bakanı Ben Wallace da bu sabah İngiliz silahlı kuvvetlerinin, ABD, Fransa ve başka müttefiklerle askeri bir operasyon gerçekleştirdiğini belirterek, artan tehditler nedeniyle İngiliz büyükelçiliği işçisi ve bakmakla yükümlü oldukları şahısların Hartum’dan tahliye edildiğini bildirdi.

FRANSA: OPERASYONLAR BAŞLADI

Fransa da, çatışmalar nedeniyle vatandaşlarını tahliye etmeye başladı. Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkenin, şiddetli çatışmaların ikinci haftaya girdiği Sudan’da diplomatik işçisi ile vatandaşları için süratli tahliye operasyonu başlattığı belirtildi.

Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Avrupalı müttefiklerin uyumuyla gerçekleştirilen operasyonda Fransız vatandaşlarının yanı sıra Avrupalı diplomatlar ve vatandaşların da dahil edildiği söz edildi.

Geçtiğimiz saatlerde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hartum Büyükelçiliği’ndeki diplomatik operasyonları askıya aldıklarını ve tüm diplomatik çalışanı tahliye ettiklerini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir