Online ‘İmam Nikahı Cüzdanı’ satışı: Tepkilerden sonra kaldırıldı

Online alışveriş platformu Trendyol’da, Çiçeksepeti, Hepsiburada’da “Dini Nikah Akdi Defteri” ismiyle ‘imam nikahı’ defteri satışının uzun müddetten bu yana yapıldığı öğrenildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescili bulunduğu argüman edilen defterin tanıtım yazısında, “her imamın bulundurması” ve “içerisinde 240 nikah kaydı yapılabilen bir de nikah kayıt defteri” tabirleri yer aldı. Eserin açıklamasında ayrıyeten “Tıpkı evlilik cüzdanı üzere kaliteli” tabirleri de kullanıldı.

T24’ten Alkan Şahin’in ulaştığı Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, sitede yer alan 2022/7082 numaralı kararın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı olduğunu belirterek, “Böyle bir defterle ilgili kayıtlı, resmi bir bilgi sistemde yok. İnternetten belirttiğiniz defteri denetim ettim. Bu defterin telif hakları, Kültür Bakanlığı’ndan alınmış. Bu çeşit kitaplar olağan koşullarda da bu çeşit telif hakları alabiliyor, internet sitesinde de bu biçimde beyan edilmiş. Bakanlık tescilli bir karar değildir, yalnızca bu defteri telif hakları alınmış” açıklaması yaptı.

Çocuk bilgileri de yer alıyor

Çocuk bilgilerinin yer aldığı görülen defterde, “çocuklarınız olduğunda doğum saatine kadar yazabileceğiniz” sözleri de yer alıyor. Resmi geçerliliği olmayan defterde ayrıyeten dua ve farzların da olduğu görüldü.

Dini nikah defteriyle ilgili tanıtımda Diyanet’in “Erkeğin evlenirken eşine verdiği yahut vermeyi taahhüt ettiği para yahut öbür bir mal” diye açıkladığı ‘mehir’ kısmının de yer aldığı belirtiliyor.

Din İşleri Yüksek Heyeti’nin şura.diyanet.gov.tr adresinde 12.07.2017 tarihinde yayınladığı bilgiye nazaran, “Ancak günümüzde resmi nikâh olmadan dinî nikâh yapılması bayanın ve çocukların haklarının korunması açısından uygun değildir” sözlerine yer veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir