Kanada Başbakanı Trudeau “korkunç” olarak niteledi: Yanan alanın genişliği 3,3 milyon hektara ulaştı

Trudeau, başşehir Ottawa’da, ilgili bakanlarla düzenlediği basın toplantısında, “Yüreğimiz, orman yangınları ile uğraş eden gruplar ve yangınlar sebebiyle konutlarından tahliye edilen binlerce kişi ile birlikte.” değerlendirmesini yaptı.

Orman yangınlarının en tesirli olduğu eyaletlerden Alberta’da incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Trudeau, “Bu yalnızca Alberta için değil, Atlantik eyaletleri ve Quebec’te yaşayan birçok kişi için müthiş ve yürek burkan bir durum” dedi.

Alberta, Quebec ve Nova Scotia eyaletlerindeki orman yangınlarını söndürmek için Kanada Ordusu’nun da misyon yaptığını aktaran Trudeau, tehlike altında olan insanların tahliyesi için de havadan kurtarma gruplarının misyon yaptığını söyledi.

Kırsal bölgelerde yaşayan yerli topluluklarından 450 kişinin eğitimden geçirilerek itfaiyeci sertifikası aldığını belirten Trudeau, bu programın genişletileceğini duyurdu.

ABD, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’dan itfaiyecilerin söndürme çalışmalarında misyon aldığını yineleyen Trudeau, Fransa’dan da 100 itfaiyecinin kısa müddette Kanada’ya geleceğini, hala 3 binin üzerinde insanın yüzlerce noktada devam eden orman yangınlarını söndürmeye çalıştığını tabir etti.

– Yanan alan genişliği 3,3 milyon hektara ulaştı

Acil Durum Hazırlık Bakanı Bill Blair de, yanan ormanlık alanın, son iki günde 300 bin hektar artarak 3,3 milyon hektara çıktığını söyledi.

Ülke genelinde hala 413 faal orman yangını olduğunu kaydeden Blair, bu yangınlardan 249’unun şimdi denetim altına alınamadığını açıkladı.

Blair, 26 bin kişinin orman yangınları sebebiyle tahliye edildiğini ve inançlı noktalarda barındırıldığını, yangınların yılın bu vaktinde görülmemiş büyüklükte olduğunu belirtti.

Kuru ve sıcak havanın, yeni yangınları tetiklediğine işaret eden Blair, bunun da olağanın çok üzerinde olduğunu vurguladı.

– Kanada, mayıs başından bu yana orman yangınlarıyla uğraş ediyor

Kanada’nın Alberta eyaletinde 6 Mayıs’ta başlayan orman yangınları, ortadan geçen vakitte British Columbia, Yukon, Nova Scotia ve son olarak da Quebec eyaletlerinde tesirli olmaya başladı.

Orman yangınları, Kanada’nın başşehri Ottawa’nın 170 kilometre batısındaki Centennial Lake bölgesine ulaşırken, buradaki piknik alanlarında ateş yakılması yasaklandı.

Yangınların tesirli olduğu Quebec eyaletinde ise hükümet, park ve ormanlık alanlara halkın girişini yasakladı.

Alberta Eyaleti Başbakanı Danielle Smith, inanılmaz hal ilan ettiklerini duyurmuştu.

Alberta’nın akabinde Quebec eyaleti de orman yangınları sebebiyle geçtiğimiz günlerde inanılmaz hal ilan etmişti.

Kanada basını, 3,3 milyon hektar olarak açıklanan yanan ormanlık alanın, Toronto kentinden 11 kat daha büyük bir genişlik manasına geldiğine işaret ederken; bu büyüklükteki bir alanın son dört gün içinde yanmasını ise, Kanada’nın yılın bu periyodunda yaşadığı en makus orman yangını olarak nitelendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir