Bitlis’te kuduz paniği! 36 vaka tespit edildi

Bitlis Sıhhat Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 19 Ekim 2022 tarihinde Adilcevaz’ın Göldüzü köyünden kuduz kuşkulu olarak hastaneye başvuran M.E. isimli hastanın yapılan fiziki muayenesinde yaklaşık bir ay evvel kuduz kuşkulu sahipsiz köpek tarafından ısırıldığının tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Gerekli filyasyon ve saha çalışması yapılmıştır. 20 Ekim 2022 tarihinde hasta Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesine sevk edilmiştir. Kişinin Hacettepe Üniversitesinde yatışı mevcuttur. Yapılan filyasyon sonucunda P.E. ve B.Ü. isimli 2 olay daha tespit edilmiştir. Bu iki hastanın da sevki sağlanmış olup, hastaneden alınan bilgilere nazaran kuduz hastalığı düşünülmemektedir. 31 Ekim 2022 tarihinde B.Ü., Ankara Etlik Kent Hastanesinden taburcu edilmiştir. P.E. adlı hasta Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde yatmakta olup genel durumu âlâ olduğu bilgisine ulaşılmıştır. M.E. isimli vakamız ise Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde ağır bakım ortamında takibi devam etmektedir” denildi.

ŞÜPHELİ TEMASLI VAKALAR

Adilcevaz Kaymakamlığından yapılan açıklamada ise İlçe Hıfzıssıhha Şurasının 26 Ekim 2022’de Kaymakam İsmail Demir’in başkanlığında toplandığı belirtilerek, “Alınan kararlara istinaden 27 Ekim 2022 tarihinde ilçemizde hadisenin ikamet ettiği ve etrafında bulunan 18 köyde ve toplam 19 okulda bin 960 öğrenci taranmıştır. Tarama sonucunda 12 ısırılıp sıhhat kuruluşuna müracaat yapmayan hadise tespit edilmiş ve hastaneye yönlendirilmiştir. 28 Ekim 2022 tarihinde ilçe merkezindeki 5 lisede bin 163 öğrenci ve 90 öğretmene kuduz hakkında eğitim verildi ve okullarda öğrenciler ortasında kuduz hastalığı sorgulandı. 24-31 Ekim 2022 tarihleri ortasında İZCİ sistemimize düşen toplam 83 olaydan 26’sı ısırılma (köpek-kedi) olup geri kalan 57 hadise ısırılanların kuşkulu temaslı hadiselerdir. İlçemizde Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kuduz olumlu saptanmış rastgele bir hayvan bulunmamaktadır. Adilcevaz Onkoloji Hastanesinde ve bulaşıcı hastalıklar ünitesinde kullanılan İZCİ sistemi üzerinden günlük hadiseler takip edilmekte olup, ısırılanlar ve temaslılar belirlenip aşı takipleri takımlarımız ve aile tabiplerince günlük olarak takip edilmektedir. 31 Ekim 2022 tarihinde 2 vatandaş kuduz aşısı için Adilcevaz Onkoloji Hastanesine başvurmuştur. Bu şahıslar aranmış ve gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Bağışıklama ve profilaksi (koruma) gayeli aşılamaya alınan tüm şahısların takibi ilçe hastanemiz ve sıhhat müdürlüğümüzce yapılmaktadır” sözleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir