Bir annenin kızına en acı seslenişi: Ben seni bulamadım, sen beni bul

Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan Marmara Depremi’nde meskeninin çökmesi sonucu enkaz altından 12 saat sonra çıkarılan Nurgül Karamert, sağ olarak kurtulduğuna inandığı kızı Gözde’yi arıyor. 6 yaşındaki kızının sarsıntıdan sonra albay M.T. tarafından bulunduğunu sav eden Nurgül Karamert, 23 yıldır hiçbir formda haber alamadığı kızına kavuşmak istiyor.

“KIZIMIN YAŞADIĞINI BİLİYORUM”

17 Ağustos 1999 tarihinde Gölcük’te yaşadıkları meskenin çöktüğünü, eşinin ve kendisinin 12 saat enkaz altında kaldıklarını söyleyen Karamert, “Kızım enkazda hiç kalmamış. Bir teğmenin kızımı boş yerde bulup onu askeri hastaneye götürmesiyle süreç başladı. 23 yıldan beri çok araştırdım, hiç peşini bırakmadım ve bırakmayı da düşünmedim. 1 yıl boyunca polis araştırması da yapıldı. Kimi tabirler, görgü şahitleri ve birçok kanıtla kızımın yaşadığını biliyorum. Kızım Gözde’yi M.T. isimli bir albayın askeri hastaneden aldığını kız kardeşi bana ihbar etti. Bu süreç 12 yıl evvel bu biçimde başladı” dedi.

“GÖZDE İSTANBUL’DA GÖRÜLMÜŞ”

1999 yılında olayın çeşitli sebeplerden ötürü ayrıntılıca araştırılamadığını kaydeden Karamert, “Albayın kız kardeşinin yalnızca sözü alınmıştı ve ‘Bilmiyorum’ demişti. Kızımın hala albayda olduğunu söyleyen sözler var, ispatlarda var. Komşuları kızımı albayın meskeninde görmüş. Albayın oğlunun konutta bir kız çocuğunun yaşadığına dair tabiri var. Beğenilen İstanbul’da görülmüş. Albayın karısı kızımın onların konutunda olmadığını söylüyor. Daha evvel de kızımı görmediğini söyledi ancak İstanbul’daki komşuları Gözde’yi onların meskeninde gördüğünü söylüyor, ayrıyeten albayın oğlu da bunu söylüyor” halinde konuştu.

“DÜĞÜMÜN, ALBAYIN EŞİYLE ÇÖZÜLECEĞİNE DÜŞÜNÜYORUM”

Gözde’nin kaybolmasına ait polis gruplarının birçok kişinin sözüne başvurduğunu belirten Nurgül Karamert, “Albayın ablası da sözünde evvel saklıyor sonrasında ise kardeşinin ona, ‘Gözde’yi aldım lakin Karamürsel’de bir yere verdim’ söylediğini söz ediyor. Birçok tabir var lakin ben düğümün albayın eşi ile çözüleceğine düşünüyorum. 23 yıldan beri çocuğumun peşindeyim. Ben ölene kadar çocuğumu arayacağım. Hiç rahat oturmasınlar. Çocuğumun onlardan çıkacağına ve onların bir şeyler bildiğine eminim. O kadar yoruldum ki kimseden bir şey istemiyorum, mahkemelerle uğraşmak istemiyorum. Tek istediğim çocuğum. Ömrümün yarısını verdim, kalanını da vermeye razıyım. Bu kadar uğraşa karşın bir sonuca varmamak beni çok yıprattı. Kimseden intikam almak istemiyorum, tek istediğim çocuğuma kavuşmak” sözlerini kullandı.

“EVİNDE KALDIĞI ÇOCUKTAN NASIL HABERİ OLMAZ BUNA İNANMIYORUM”

Gözde’yi yanına aldığı öne sürülen albay M.T.’nin vefat ettiğini belirten Karamert, “Bana birinci ihbar geldiğinde de albay ölmüştü. Zati albay yaşasaydı daha farklı süreçler yapılabilirdi. Albayın ölmesiyle kimi bireyler rahat. ‘Ne de olsa biz almadık’ düşüncesindeler. Ben ‘Albayın eşi kızımı almış, onu satmıştır’ demiyorum. Ben eşinin hiçbir şey bilmediğine inanmadığımı söylüyorum. Albay, kız kardeşine ‘Gözde isminde bir kız buldum, kimsesi yokmuş, annesi babası ölmüş. Ben bakacağım’ demiş. Albayın kızımı konuta götürdüyse eşinin bir hatası yoktur lakin meskeninde kaldığı çocuktan nasıl haberi olmaz buna inanmıyorum” diye konuştu.

“BEN SENİ BULAMADIM, SEN BENİ BUL”

Kızına seslenen acılı anne, “Gözde sanmasın ki onu aramadım, bir şey yapmadım. Onu bulmak için ömrümü adadım. İnşallah beni ekranda görür, tanır ve onu aradığımı bilir. Ben seni bulamadım, sen beni bul. Çok özledim, kızıma sarılmayı çok özledim. Artık dünya gözüyle kızımı görmek istiyorum. Herkes diyor ki, ‘Bu dünyada kavuşamazsan öbür dünyada kavuşursunuz’ Ben bu dünyada kavuşmak istiyorum. Dünya gözüyle çocuğumun yaşadığını görmek istiyorum, tek istediğim bu. Onun hayatına zati karışmam. Beni istememe üzere bir durumu da olmaması lazım. Ben onu atmadım, satmadım, kimseye vermedim. Ben bunu bile isteye yaşamadım. Elimi uzatsam tutacak kadar yaklaştığımızı hissediyorum lakin daima bir yerde tıkanıyoruz” biçiminde konuştu.

“23 YILDIR KIZIMIN FOTOĞRAFINI SEVİYORUM, BİR GÜN İNŞALLAH GERÇEĞİNE SARILACAĞIM”

Kızını ararken verdiği çabayı anlatan “Gözde-Sesimi Duyan Var Mı?” isimli kitabı yazdığını söyleyen Karamert, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Kızım için kitap yazdım. Şayet ben ölürsem kızım, ‘Annem babam beni hiç aramadı’ demesin diye kitabı yazdım. Benim onu için ne kadar gayret verdiğimi görsün, onu ararken neler çektiğimi bilsin diye bir miras bıraktım. Anlatmakla iş bitmiyor. Tek bildiğim kızıma kavuşmak istediğim. Daima umut etmekten, hasret çekmekten yoruldum. 2 tane çocuğum var, onlara da annelik yapmak zorundayım. Onların hiçbir kabahati yok lakin hiç sağlıklı bir başla anne olamıyorum. Daima aklım meşgul, ‘Ne yapabilirim?’ diyorum. Daima eksik kaldık, inşallah tamamlanacak ailemiz. 23 yıldır her güneş doğduğunda ‘Bir umut’ diyorum, her karanlık çöktüğünde ise ‘Bugün de olmadı’ diyorum. 23 yılı hiç kolay geçirmedim. 23 yıl kolay söyleniyor lakin hiç kolay geçirmedim ben bu yıllarımı. 23 yıldır kızımın fotoğrafını seviyorum, bir gün inşallah gerçeğine sarılacağım”

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir