Barış Terkoğlu: İBB’den öğrencilere bedavaya yurt sağlama taahhüdüyle 11 bin liraya bina kiralayan Ensar Vakfı, yurdu öğrencilere ciddi bir ücret karşılığı kiralıyor

Cumhuriyet muharriri Barış Terkoğlu, Ensar Vakfı’nın 2008 yılında İBB’den öğrencilere bedavaya yurt hizmeti sağlama taahhüdüyle, “neredeyse bedavaya” aldığı yurdu, öğrencilere önemli bir fiyat karşılığı kiraladığını yazdı. 

Terkoğlu, 7 katlı, 12 kişilik bina için vakfın İBB’ye 11 bin 974 lira ödediğini belirtti. 

Terkoğlu, yazısında şu ayrıntıları paylaştı:

“Bazı ihbarların akabinde, İBB devreye girmiş. ‘Birilerinin özel çıkarlarına bir kamu ziyanının oluşup oluşmadığının’ tespiti için müfettiş görevlendirmiş. Önümde 8 Kasım 2011 tarihli 284/03 sayılı müfettiş raporu duruyor. Raporda detaylarıyla Ensar’a yurdun kiralanma süreci anlatılıyor.

Peki bugün yurtta öğrenciler bedavaya mı kalıyor?

Müfettiş raporundan aktarayım:

‘Söz konusu yurdun ‘Özel Ensar Vakfı Başakşehir Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’ adı altında faaliyet gösterdiği, yapılan şifahi görüşmeler sonucunda barınma hizmet bedelinin yıllık 25 bin TL olduğu ve 10 taksit ile ödendiği…’

Yani İBB’den öğrencilere bedavaya yurt hizmeti sağlama taahhüdüyle, bina 49 yıllığına, neredeyse bedavaya alınıyor. 120 kişilik yurt, öğrencilere önemli bir fiyat karşılığı kiralanıyor.

Hükümet BİM’e kızıyor ya… Ensar Vakfı, kendi yurt fiyatına bir yılda, yüzde 150 artırım yapmış!

Meselenin ne kadar ballı bir iş olduğunu şöyle anlatayım. İBB, Ensar Vakfı’ndan bugün (KDV dahil) 11 bin 974 lira kira alıyor. Bu yurdun yanında bulunan, benzeri bir binayı, kendi şirketi İSMEK’e kurs için 155 bin liraya kiralamış. Üstelik İSMEK’e kiralanan bina 1582 metrekare, Ensar’a kiralanan 2446 metrekare! Bir buçuk katından fazla! Rapora nazaran, aslında olması gereken aylık kira 188 bin (artı KDV) lira.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir