Ali İsmail Korkmaz öldürüldüğü sokakta anıldı

DİSK, KESK, TMMOB, EBTO ve ALİKEV’in davetiyle Eskişehir’de Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak’ta Ali İsmail Korkmaz’ı anma merasimi düzenlendi. Merasime Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz, ağabeyi Gürkan Korkmaz ve yeğeni Ali İsmail Korkmaz katıldı.

Anma merasiminde konuşan Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz ise şu tabirleri kullandı:

“10 yıl geçti Ali İsmail’in bu sokakta düşmesinin üzerinden. Acımız geçmedi, geçmeyecek bunu biliyoruz. Benim oğlum Ali İsmail amcası düştüğünde şimdi anne karnındaydı. Bugün bizimle. Ali İsmail amcasının gayretine güç vermek için burada. Az evvel bir kafede oturuyorduk. Oradaki garsona sordu. ‘Abi sen Ali İsmail Korkmaz’ı tanıyor musun?’ dedi. Çocuk genç bir yaştaydı. Tanımıyordu. Bizim borcumuzdur Ali İsmail’in, Ahmet’in, Abdo Can’ın, Ethem’in, Berkin’in Mehmet’in Hasan Ferit’in ismini duymayan kalmayana kadar herkes anlatmak, herkese duyurmak.

“HESAP VERMELERİ İÇİN GAYRETTE EDECEĞİZ”

Biz Antakya’dan geliyoruz. 4 ay evvel bir zelzele oldu. Orada başta kuzenim ve eşi olmak üzere on binlerce vatandaşımızı, akrabamızı, kardeşimizi enkaz altında bıraktık. 3 gün boyunca devlet yoktu. 3 gün boyunca hiç kimse yoktu orada ve enkaz altında beşerler kurtarılmayı bekledi. Kuzenimin eşi enkaz altında doğrum yaptı. Bebeğini koklayamadan mezara koymak zorunda kaldık. Biz Ali İsmail’i anmak için buradayız. Sayı çok bedelli. Lakin 100 bireysek 200 polis gelmiş buraya. Bir çocuğu anmak, adaletsizce, hukuksuzca, canice katlini eleştirmek, haykırmak için toplanan beşerler için bu kadar polis toplanıyorsa, devlet onlarca, yüzlerce polisi buraya gönderiyorsa orada enkaz altında beşerler can çekişirken neredeydi devlet? Ben bunu sormak istiyorum. Şüphesiz adalet için gayret edeceğiz fakat şunu da bunu hatırlatmak istiyorum: Adalet herkese lazım olacak bir gün. Başta Ali İsmail’in ve Seyahat şehitlerinin katillerinin adalet karşısında hesap vermeleri için çabada edeceğiz. Hala içerde tutsak tutulan Can Atalay’ı çıkartmak için uğraş vereceğiz ve tüm Gezi’den bu yana, son 20 yılda yapılan tüm hukuksuzlukların hesabı sorulsun diye gayret vereceğiz. Bu çabada yalnız değiliz. Her vakit olduğu üzere bugün de sizler ailemizin ne kadar büyük ve büyümekte olduğunu gösteriyorsunuz. Yeterli ki varsınız. Güzel ki yanımızdasınız. Uygun ki bir aileyiz. Güzel ki büyüyen bir aileyiz.”

Konuşmaların akabinde Ali İsmail Korkmaz’ın kaldırıma konulan fotoğrafının önüne karanfiller bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir